Geoblog.pl    agrafkaisznurek    Podróże    azjatycka (etno)wyprawa    Boracay - garść info praktycznych

Boracay - garść info praktycznych

Filipiny
Filipiny, Boracay Island

Z Kalibo do portu w Caticlan można dojechać za ok 80-100 peso (należy szukać starych, rozklekotanych i załadowanych miejscowymi - czasem łącznie z dachem - autobusów lub jeepneyów. Autobusy rejsowe z A/C to wydatek rzędu 200-250 peso za osobę. Są również usługi, działające na zasadzie D2D, więc jak znamy hotel docelowy na wyspie, można jechać. Koszt ok 350 peso (cena bez opłat portowych i klimatycznych).

W Caticlan działają trzy porty - dwa pasażerskie i jeden cargo.
1. Caticlan Ferry Terminal (główny port) - koszt: bilet: 25 peso, opłata portowa: 100 peso; opłata klimatyczna: 75 peso = SUMA: 200 peso
2. Tabon port (ok. 1 km od centrum, działa tylko przy dobrej pogodzie) - koszt: bilet: 25 peso, opłata portowa: 50 peso, opłata klimatyczna: 75 pesu = SUMA: 150 peso.
3. niedaleko portu głównego (należy szukać lokalnych łodzi i kolesi z pakunkami na plecach) - jeśli przekonacie panią z biura, że Wasze bagaże itc. kwalifikują się jako cargo, można spróbować płynąć łodzią towarową.

W drodze powrotnej nie płacimy za opłatę klimatyczną. Bilet i opłata portowa - BEZ ZMIAN.

Wyspa:
1. jeśli przyjechaliśmy z opcją D2D, dojeżdżamy pod wskazany hostel/hotel i tyle.
2. jeśli przypłynęliśmy do portu i chcemy dostać się jakoś do centrum - około 3,5 km od portu - można iść pieszo lub łapać trycykl. Opłata zwyczajowa za przejazd to 10-20 peso (w zależności od odległości). Cena dla turystów to 100-150 peso (za cały trycykl). Jeśli nie chcemy płacić tak dużej kwoty, wystarczy czekać na trycykl, który ma już jakichś pasażerów i negocjować stawkę.

UWAGA: pamiętajmy, że jak mamy duże plecaki, kierowca trycykla będzie chciał policzyć nasz przejazd jak za dwie osoby, co jest w miarę rozsądne, bo w trycyklach jest bardzo mało miejsca, więc jak wsiądzie dwóch turystów z plecakiem (w naszym przypadku 50 litrów + 70 litrów + dodatkowy mniejszy plecak), zajmą oni większość miejsca w pojeździe.

UWAGA 2: od 1 czerwca 2015 lotnisko w Kalibo wprowadziło nowe opłaty dla osób wylatujących (loty krajowe i zagraniczne) Wygląda to tak:
a). wyloty krajowe: 200 peso
b). wyloty zagraniczne: 700 peso
Nie ma co liczyć, że ominiemy tę opłatę. Bez niej nie dostaniemy się do check-inu.

agrafkaisznurek
agrafka i sznurek