Geoblog.pl    agrafkaisznurek    Podróże    Kyrgyzstan 45    tzw. gorachye kluchy, czyli gorące źródła. tym razem w porze letnio-jesiennej
2016

tzw. gorachye kluchy, czyli gorące źródła. tym razem w porze letnio-jesiennej

Kirgistan
Kirgistan, Orto-Oryuktu

Gorące źródła znajdują się w wielu miejscach nad Issykkulem. To konkretne, naszym zdaniem najlepsze, bo na świeżym powietrzu a nie w wannach w zamkniętym pomieszczeniu, znajdują się pomiędzy Cholpon-Ata a Karakolem (mniej więcej w połowie drogi, od Karakola to będzie ok 75 km).

Wstęp kosztuje 200 somów/ os (1 pln =ok 18 som). Można siedzieć cały dzień. Na miejscu mamy trzy baseny, 1szy z wodą ciepłą, 2 z lodowatą prosto z głębin jeziora, 3ci to basen z wodą o temp ok 50 °C a może i więcej, w każdym razie, siedzieć to się w tej wodzie długo nie da :-)

Z Karakola dojedziemy różnymi marszrutkami. Wystarczy na dworcu marszrutek powiedzieć że interesują nasz gorachye kluczy na północy jeziora. Można też pojechać shared taxi. W jedną stronę placicilismy jakies 200 somów za nas oboje.

Jak wysiadziecie z marszrutki, nie zrazajcie się widokiem, bo tam przy drodze nic nie ma. Trzeba kierować się polną drogą około 2,5 km pieszo w stronę jeziora (gorące źródła znajdują się jakieś 200m od brzegu).

agrafkaisznurek
agrafka i sznurek